CYFROWA SZKOŁA WIELKOPOLSK@ - SPACER PO UL. NIECAŁEJ

Data publikacji:
84-cyfrowa.webp
Z początkiem roku szkolnego 2021/22 grupa uczniów z kl. 2c_SP i 3e_G przystąpiła do projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@, który jest realizowany w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Głównym celem Projektu jest podniesienie kompetencji ICT nauczycieli i uczniów z wielkopolskich szkół prowadzących kształcenie ogólne na poziomie podstawowym i ponadpodstawowym.

Grupa pod opieką merytoryczną p. Renaty Jarentowskiej i p. Joanny Dolnej realizuje swój projekt Spacer po ul. Niecałej. Ta ulica, choć ma tylko 220 metrów, zasługuje na to, aby młodzi ludzie przyjrzeli się jej bliżej. Jest ona przede wszystkim dowodem wielokulturowej przeszłości naszego miasta. Przy tej ulicy, w kamienicy należącej pierwotnie do fabrykantów Repphanów, urodził się podróżnik S. Szolc-Rogoziński, a także mieszkał w zaprojektowanej przez siebie willi znany przedwojenny architekt A. Nestrypke, wspaniale prosperowała Fabryka Lalek i Zabawek Drewnianych A. Szrajera i było też atelier fotograficzne Borettiego.

Tutaj do dzisiaj znajduje się Mała Cerkiew pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła, a w pięknym Domu pod Aniołami mieści się parafia ewangelicka. Dużo by można jeszcze mówić, ale na to musimy poczekać aż do momentu, gdy grupa zrealizuje film. Dlatego, mimo ferii, uczniowie wzięli udział w warsztatach przygotowanych i prowadzonych przez p. A. Tabakę w Centrum Rysunku i Grafiki im. T. Kulisiewicza, byli w Archiwum Państwowym w Kaliszu oraz w Muzeum im.G. J. Osiakowskich. Te wizyty i rozmowy z pasjonującymi osobami pozwoliły zdobyć dużo ciekawych materiałów, które na pewno wzbogacą przygotowywany projekt.

Uczniowie biorący udział w projekcie to: Mateusz Aleksandrzak, Nikola Lewandowska, Martyna Zadka, Wiktoria Skórczak, Natalia Musidlak, Karolina Stępień i Katarzyna Latawska (kl. 2c) oraz Mateusz Marciniak, Maksymilian Dwornikowski i Maciej Łazarek (kl. 3e)