SPACEREM Z BIBLIOTEKI GŁÓWNEJ NA UL. NIECAŁĄ

Data publikacji:
83-spacerem.webp
W czwartek 3 marca 2022 r. grupa uczniów, biorących udział w projekcie CYFROWA SZKOŁA WIELKOPOLSK@, udała się do Biblioteki Głównej na spotkanie z panią Moniką Sobczak - Waliś, historykiem i bibliotekarzem. Tam w klimatycznym pomieszczeniu małej oranżerii uczniowie wysłuchali bardzo ciekawego wykładu na temat odkrywcy Kamerunu i jego związków z ul. Niecałą. Przypomnijmy, że grupa z Paderewskiego robi swój projekt właśnie o ulicy Niecałej.

Pani Monika Sobczak-Waliś okazała się kopalnią wiedzy na temat Stefana Szolca-Rogozińskiego.  Odkrywca Kamerunu urodził się w Kaliszu, a jego rodzina związana była z kaliskimi przedsiębiorcami Rephanami i mieszkała właśnie przy ul. Niecałej. Tam przyszedł na świat przyszły podróżnik. Pani Monika Sobczak-Waliś w interesujacy sposób przedstawiła kontekst historyczny, opowiadając, w jaki sposób po 1815 roku w Kaliszu pojawili się niemieccy przedsiębiorcy, którzy potem stali się nieodłączną częścią naszego miasta.

Najciekawsze w wykładzie były informacje, które pani Monika zdobyła podczas swojej pracy badawczej, a które weryfikują niektóre dotychczasowe fakty biograficzne o Szolcu. W sposób szczególny poruszyły nas informacje o patriotyzmie Szolca, który spolszczył swoje nazwisko i wielokrotnie udowodnił, że interesy nieistniejącej wówczas Polski były dla niego ważne.

Na spotkaniu obejrzeliśmy oryginalne zdjęcia z pierwszego albumu poświęconego Kaliszowi i znaleźliśmy tam interesujące nas zdjęcia. Na tym spotkaniu nasza współpraca z panią Moniką na pewno się nie zakończy, ponieważ mamy obiecany pakiet ważnych dla nas skanów fotografii i dokumentów, związanych nie tylko z Szolcem-Rogozińskim, ale również z ul. Niecałą. Czas spędzony w Bibliotece Głównej uważamy za bardzo efektywny i inspirujacy.