Home
images/Files/Aktualnosci/zwierzoluby/Konkurs_-_plakat_baner.jpg

Dziennik

Wolontariat

top wolontariat

Absolwenci

top absolwenci

Teatr na Widoku

KKI 2018/2019

9 stycznia 2019 r. gościliśmy w naszej szkole Krystiana Durmana - kaliszanina, który zdobył himalajskie szczyty! Opowiedział nam o swoich przygodach.

 

Krystian Durman to aktor Teatru Starego w Krakowie urodzony w Kaliszu. Jego wielką miłością są góry. Spełnił swoje prywatne marzenie, ale sprawił również, że Kalisz nie jest miastem anonimowym.

Wyruszył samotnie w Himalaje, gdzie zdobył trzy bazy pod Mount Everest i dwa pięciotysięczniki! Swoimi wrażeniami i przygodami z wyprawy podzielił się z uczniami IV LO.

W wyprawie marzeń wsparło Krystiana Durmana rodzinne miasto Kalisz. Otrzymał niezbędny sprzęt na wyprawy wysokogórskie. Kaliszanin wyruszył w podróż z Polski 2 listopada 2018 r. docierając do Dubaju i Kathmandu – stolicy Nepalu. 10 listopada Krystian dotarł do bazy pod Ama Dablam na wysokości 4600 m.n.p.m. z flagą Kalisza.

11 listopada uczcił w wyjątkowym dla niego miejscu (przy tablicy upamiętniającej wybitnych polskich himalaistów) m. in. Jerzego Kukuczkę. Tam też aktor zamieścił flagę Kalisza, którą przekazał mu prezydent Grzegorz Sapiński.

Później zaatakował pierwszy 5, 5 tysięcznik - Chukhung Ri. 14 listopada Krystian Durman spełnił swoje marzenie! Dotarł do Everest Base Camp i na szczyt Kala Pathar 5550 m.n.p.m!

„To spełnienie marzeń Krystiana, ale również duża promocja dla naszego miasta. Jest to pierwszy taki projekt, z którym się spotkałem. Był relacjonowany ma portalach społecznościowych. To ciekawa historia, z której jesteśmy dumni” – mówił wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.

Spotkanie w IV LO im. Ignacego Jana Paderewskiego zainaugurowało cykl 9 takich lekcji z podróżnikiem, które odbędą się w kaliskich szkoła podstawowych i liceach. Gościł na nim również wiceprezydent Grzegorz Kulawinek. Aktor opowiedział uczestnikom o swoich wrażeniach, kulturze, religii, zwyczajach, a także pokazał niezwykłe zdjęcia i filmy z wyprawy. Nie zabrakło ciekawych ludzi, kulinarnych ciekawostek i wszędobylskich małp. Krystiana poruszyła bliska relacja i wspólne życie tamtejszych ludzi ze zwierzętami.

„Dla mnie przygoda himalajska dopiero się zaczęła. Otworzyła mi kolejne furtki, nie tylko teatralne, ale również fotograficzno-wystawowe”. Przede wszystkim zamierzeniem były spotkania z młodzieżą, które mają zachęcić do tego, by marzyć oraz dokonywać rzeczy uważanych za niemożliwe”.

„Są tylko niewykorzystane szanse” – mówił Krystian Durman. „Myślę, że jeśli po tym, co mam do pokazania i opowiedzenia 10 procentom ludzi otworzy się umysł na podróże i marzenia to będzie już dla mnie duży sukces” – mówił Krystian Durman.

Wyprawa w Himalaje to nie tylko turystyczna gratka. To przede wszystkim niebezpieczeństwa, pokonywanie własnych słabości i dobre przygotowanie kondycyjne.

„Zagrożenia jakie są w Himalajach to tzw. choroba wysokościowa, która zaczyna się już od 3 tys. metrów. Objawia się bardzo silnym bólem głowy, krwotokiem, totalnym osłabieniem. Mnie taka choroba próbowała dopaść” – opowiadał Krystian.

Wyprawa w góry, jak podkreślał Krystian, jest bardzo bliska pracy aktora. „W górach, tak samo jak w teatrze, poszukuję swoich bohaterów i ich historii. Góry mnie hartują, rujnują, ale również otwierają emocje, które są bardzo ważne w zawodzie aktora. Budowanie szkieletu emocjonalnego swoich bohaterów to podstawa tej pracy” – mówił Krystian.

Kolejnym prywatnym marzeniem aktora jest zdobycie szczytu Ama Dablam, liczącego ponad 6800 m.n.p.m. Chciałby również w jednym z odwiedzonych w trakcie wyprawy miejsc wybudować ośrodek edukacyjny, by pokazywać i wyjaśniać różnice między życiem w Europie i w Azji.

Zdjęcia: Błażej Krawczyk, Roksana Kubicka

Nasza szkoła

Szkoła latem

Nasza szkoła w obiektywie

Wydarzenia

Teatr na Widoku

Wydarzenia w naszej szkole

Jednorazowe i cykliczne
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok